Cyfrowa Wyprawka w Dolicach. Relacja Anny Wyrwał

21.07.2017

We wtorek 16 maja uczniowie wzięli udział w zajęciach w ramach akcji Cyfrowa Wyprawka dotyczących bezpieczeństwa w Internecie, cyberprzemocy, prawa do ochrony wizerunku oraz nieodpowiednich zachowań w sieci. Zajęcia były realizowane wspólnie z Biblioteką Publiczną w Dolicach, a przeprowadzone na podstawie scenariusza przygotowanego przez Fundację Panoptykon. Pomocny okazał się przewodnik dla nauczycieli Wychowanie do życia w cyfrowym świecie.

Uczniowie pracowali indywidualnie i zespołowo. Dużo emocji dostarczyło ćwiczenie z naklejkami na plecach – dzieci bez problemu odczytały przesłanie: w Internecie mamy do czynienia z podobnymi sytuacjami. Często, zanim zdążymy zareagować, informacje na nasz temat już tam są, nie zawsze prawdziwe, a w dodatku każdy je może przeczytać!

Uczniowie naszej szkoły mieli też okazję zapoznać się plakatami Cyfrowej Wyprawki, a podczas zajęć statutowych – z grą Trzęsienie danych. W drugim tygodniu maja w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie dla uczniów i rodziców, podczas którego prowadzący pokazali, jak mądrze i twórczo wykorzystywać Internet. Dzieci korzystały z tabletów, laptopów i dostępnych w bibliotece aplikacji, a dodatkowo, dzięki uprzejmości firmy Edu Sense, miały możliwość spróbowania swoich sił w programowaniu ozobota, czyli inteligentnego robota edukacyjnego.

Uczniowie Zespołu Szkół w Dolicach dzielili się także zdobytą wiedzą z uczniami z Dobropola Pyrzyckiego – odbyły się dwa spotkania, podczas których chętni uczniowie Zespołu Szkół w Dolicach pod okiem nauczycielki prowadzili zajęcia dla kolegów z sąsiedniej szkoły.

Anna Wyrwał, Zespół Szkół w Dolicach – Szkoła Podstawowa

Relacja została wyróżniona w Akcji Cyfrowa Wyprawka 2017. Gratulujemy!

Inne relacje

Mocne hasła – podstawa bezpieczeństwa w sieci. Zajęcia w bibliotece pedagogicznej w Przasnyszu

Uczniowie Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu, którzy wzięli udział w zajęciach na temat bezpieczeństwa w sieci, nie zawsze stosowali w praktyce zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

Cyfrowa Wyprawka w Szkole Podstawowej nr 9 w Rumi. Relacja Agnieszki Ługiewicz

Przeprowadzenie działań edukacyjnych z zakresu programu Cyfrowa Wyprawka rozpoczęłam od rozwieszenia w szkole plakatu informacyjnego dotyczącego zasad bezpiecznego korzystania z Internetu.

Dzieci ekspertami od bezpieczeństwa i etyki w sieci – cykl zajęć w bibliotece w Zagórowie

O kwestii (prze)życia w cyfrowym świecie, o różnicach między komunikacją prywatną i publiczną oraz o tym, jak zadbać o bezpieczeństwo naszych danych w Internecie; o tym, jak zachowywać ostrożność w Internecie; o poszanowaniu prywatności innych osób podczas publikowania