Mocne hasła – podstawa bezpieczeństwa w sieci. Zajęcia w bibliotece pedagogicznej w Przasnyszu

28.07.2016

Uczniowie Zespołu Medycznych Szkół Policealnych w Przasnyszu, którzy wzięli udział w zajęciach na temat bezpieczeństwa w sieci, nie zawsze stosowali w praktyce zasady bezpiecznego korzystania z sieci. Dzięki zajęciom przeprowadzonym w bibliotece pedagogicznej doszli do wniosku, że powinni zwrócić większą uwagę na to, jak zabezpieczają informacje o sobie. Relacja p. Luizy Dawidziuk.

Termin zajęć: 8 marca 2016 r.

Miejsce: Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce, Filia w Przasnyszu, ul. Szpitalna 10

Temat: Bezpieczeństwo informacji w sieci

Cele operacyjne:

  • uczniowie wiedzą, jak dbać o bezpieczeństwo swoich danych w sieci;
  • uczniowie wiedzą, że powinni dbać o bezpieczeństwo połączenia internetowego i sprzętu, przez który łączą się z Internetem (szczególnie gdy przesyłają ważne informacje czy dokonują transakcji finansowych);
  • uczniowie znają zasady tworzenia bezpiecznego hasła internetowego.

Przebieg zajęć:

Zajęcia przeprowadzono wg scenariusza zamieszczonego na stronie www.cyfrowa-wyprawka.org (http://cyfrowa-wyprawka.org/lekcja/bezpieczenstwo-informacji-w-sieci).

1. Na początku zajęć każdemu uczniowi została naklejona karteczka z pewną informacją. Uczniowie czytali te informacje, nie znając informacji zamieszczonej na swoich plecach. Przyznali, że taka sytuacja może mieć miejsce w sieci, mogą tam znajdować się dane o nas, o których nie mamy pojęcia.

2. Następnie uczniowie odpowiedzieli TAK lub NIE na stwierdzenia dotyczące działania w Internecie.

Z przeprowadzonego ćwiczenia wynika, że uczniowie w większości:

  • używają haseł do poczty elektronicznej dłuższych niż 7 znaków (TAK – 83%);
  • używają tego samego hasła do logowania się do poczty i portalu społecznościowego (TAK – 92%);
  • ostatni raz hasło do poczty zmieniali dawniej niż pół roku temu (TAK – 83%);
  • używają programu antywirusowego (TAK – 92%).

Wszystkim uczniom chociaż raz w życiu zdarzyło się nie wylogować z serwisu społecznościowego i odejść od komputera (TAK – 100%) i żaden nie ma w zwyczaju zawsze czytać regulaminów aplikacji i programów, które ściąga na komputer lub smartfon (NIE – 100%).

Ale w niektórych aspektach uczniowie w większości stosują podstawowe zasady bezpieczeństwa:

  • na portalu społecznościowym nie przyjmują zaproszeń do grona znajomych od wszystkich, którzy im je wysyłają (NIE – 67%);
  • chociaż raz w życiu zmieniali ustawienia prywatności w portalu społecznościowym, z którego korzystają (TAK – 50%).

3. Przedstawiono uczniom wyniki badań nt. bezpieczeństwa haseł internetowych (prezentacja).

4. Podzielono uczniów na 4 grupy, rozdano karty pracy. Po 10 minutach każda grupa zaprezentowała swoje rozwiązanie problemu, pozostałe grupy uzupełniały informacje.

5. Uczniowie wypisali na tablicy zasady bezpiecznego korzystania z sieci.

6. Uczniowie obejrzeli prezentację Jak bezpiecznie korzystać z sieci – wiedza w pigułce.

7. Podsumowanie – dyskusja z uczniami. Uczestnicy zajęć doszli do wniosku, że powinni wzmocnić swoje hasła, zacząć używać różnych haseł do poczty i innych usług, np. portali społecznościowych, zacząć czytać regulaminy przed rejestracją i logowaniem na portale, a także sprawdzać na forach opinie o portalach, na które chcą się zarejestrować lub gdzie chcą zrobić zakupy.

Zdjęcie do relacji p. Luizy Dawidziuk

Zajęciom towarzyszyły dwie wystawy:

  • na tablicy informacyjnej: plakat oraz informacje nt. bezpieczeństwa w sieci;
  • w wypożyczalni biblioteki: wystawa książek nawiązujących do tematu zajęć.

Luiza Dawidziuk, Biblioteka Pedagogiczna w Ostrołęce, Filia w Przasnyszu

Działania zostały wyróżnione w konkursie „Cyfrowa Wyprawka w każdej szkole i bibliotece”.

Inne relacje

Szpieg w wersji smart: co wie o Tobie Twój telefon? Zajęcia edukacji medialnej w XXXIX LO w Warszawie.

Smartfony są już niemal w każdej kieszeni i plecaku, ale czy na co dzień myślimy o tym, jak wiele informacji na nasz temat one gromadzą? W rozmowie na ten temat przydają się liczne materiały edukacyjne dostępne w sieci: infografiki, animacje, wystąpienia w ramach TedX.

Czym jest prywatność? Poznajcie Zośkę

Rozmowa o zagrożeniach dla prywatności na kanwie wymyślonej postaci to dobry sposób na to, żeby odwołać się do prawdziwych doświadczeń uczniów bez ich nadmiernego odsłaniania.

Co ma Rembrandt do Facebooka, czyli czy warto wiedzieć, jakie mechanizmy wykorzystują aplikacje i narzędzia internetowe?

Vlogi Rembrandta z Caravaggiem czy skiny artystów w Minecrafcie – to tylko niektóre z niekonwencjonalnych pomysłów na popularyzację sztuki XVII wieku, które narodziły się podczas lekcji edukacji medialnej poprowadzonej przez Alicję Witkowską.